METZ 24MPE7002Z 24" Full HD Smart Google TV
24MPE7002Z - Metz 24" Full HD Portable Smart Google TV
Key Features
✔ 3-hour Battery Life – Enjoy it unplugged
✔ Lightweight Design – Perfect for travel ease
✔ Streaming Ready – Access shows anytime, anywhere
✔ Vivid Full HD – Brings content to life vividly
Product Dimensions (H x W x D): 54.9cm x 36.6cm x 7.4cm
Overview
Introducing the Metz 24" Full HD Portable Smart Google TV, a pinnacle of mobile entertainment designed for those who appreciate quality and convenience. This innovative television boasts a sharp full HD display, delivering stunning visuals and a plethora of colours that bring your favourite shows and movies to life anywhere you go.
Please note that UK catch-up services are currently unsupported.
| Specification | ||
|---|---|---|
| - Design | ||
| Colour | White | |
| - Connectivity | ||
| HDMI | Yes | |
| HDMI Version | 2.2 | |
| Number of HDMI Ports | 1 | |
| Number of USB Ports | 1 | |
| Smart Connect | Yes | |
| Smart TV | Yes | |
| USB | Yes | |
| Wi-Fi | Yes | |
| - Dimensions & Weight | ||
| Height | 54.9 cm | |
| Width | 36.6 cm | |
| Depth | 7.4 cm | |
| Weight | 4 kg | |
| Height with Stand | 36.6 cm | |
| Width with Stand | 54 cm | |
| Depth with Stand | 7.4 cm | |
| Shipping Depth 12.5 | cm | |
| Shipping Height 49.4 | cm | |
| Shipping Weight 4.2 | kg | |
| Shipping Width 62.4 | cm | |
| - Display | ||
| Aspect Ratio | 16:10 | |
| Backlight Technology | DLED | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 | |
| Screen size | 24 in | |
| Screen Technology | LED | |
| Standard Refresh Rate | 60Hz | |
| - Additional Information | ||
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee | |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate | |
| - General | ||
| Additional Information | Lightening Quick Responses | |
| Features | 3-hour Battery Life – Enjoy it unplugged | |
| Product Type | TV | |
| Barcode/EAN | 4057313023680 | |
| - Features | ||
| Speakers | 2.1 | |
| TV Services | Netflix, Prime, Disney+/Apple TV, BT Sport etc | |
| - Technical Details | ||
| Operating System | ||
| RMS Output Power | 2 x 6W | |