Sharp 2T-C40HE2245KB FHD 40 "TV - Black
2T-C40HE2245KB - Sharp FHD 40" TV - Black
Key Features
✔ A Powered by TiVo Smart TV provides the best entertainment experience
✔ Freely, the newest way to stream live and on demand TV, all in one place, for free
✔ Compatible with many streaming apps, including Disney+ and Netflix, as well as many more.
Product Dimensions (H x W x D): 51.2cm x 89.2cm x 8.4cm
The item will need the following connection(s): Electric
Overview
| Specification | ||
|---|---|---|
| - Design | ||
| Colour | Black | |
| - Connectivity | ||
| DLNA Certified | Yes | |
| HDMI | Yes | |
| HDMI Version | 2.1 | |
| Headphone | Yes | |
| Number of HDMI Ports | 3 | |
| Number of USB Ports | 2 | |
| Smart TV | Yes | |
| USB | Yes | |
| - Dimensions & Weight | ||
| Height | 51.2 cm | |
| Width | 89.2 cm | |
| Depth | 8.4 cm | |
| Weight | 5.45 kg | |
| Height with Stand | 55.9 cm | |
| Width with Stand | 89.2 cm | |
| Shipping Height | 57 cm | |
| Shipping Width | 89.2 cm | |
| Shipping Depth | 11.8 cm | |
| Shipping Weight | 6.9 kg | |
| - Additional Information | ||
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee | |
| Warranty Redemption Information | *Receipt of purchase must be kept to support any claim | |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate | |
| - Programmes & Functions | ||
| Digital Tuner | Yes | |
| Electronic Program Guide | Yes | |
| - Features | ||
| Speakers | 2x8W | |
| TV Services | Freely | |
| USB Recording | Yes | |
| Freely | Yes | |
| - Display | ||
| Aspect Ratio | 16:09 | |
| Backlight Technology | LED | |
| Enhanced Refresh Rate | 60 | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 | |
| Screen size | 40 in | |
| Standard Refresh Rate | 60hz | |
| - Technical Details | ||
| Operating System | TIVO | |
| - Accessories | ||
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm | |